Prach, náš nepriateľ

16.01.2019

Čo je to prach?

      Prach(dust), je vo všeobecnosti používaný názov pre častice menšie ako 500 mikrometrov. Prach nachádzajúci sa v atmosfére pochádza z rôznych zdrojov. Prachom rozumieme aj drobné čiastočky pevných materiálov rozptýlené v ovzduší alebo usadené na predmetoch a stenách. V prachom zamorenom ovzduší sa najdlhšie udržujú čiastočky prevažne priemeru do dvoch mikrometrov. Tieto čiastočky sú z hygienického hľadiska najnebezpečnejšie, pretože prenikajú hlboko do dýchacích ciest a spôsobujú tak vážne ochorenia.

      Prach predstavuje súbor mikroskopických častíc materiálov. Prach je dostatočne ťažký, aby sme ho mohli vidieť, ale aj dostatočne ľahký, aby mohol byť unášaný vetrom.

      Prach môže byť zložený z: peľu, baktérií, dymu, popolu, kryštály soli z oceánu a malých čiastočiek špiny alebo skál, vrátane piesku. Prach môže taktiež obsahovať drobné častice ľudskej a zvieracej kože, špiny a vlasov.

Vplyv na naše zdravie

      Vplyv prachu na naše zdravie je väčší, ako si väčšina z nás uvedomuje. Podľa údajov WHO(world health organization) z roku 2018 zomrie ročne na vonkajšie znečistenie ovzdušia celosvetovo 4,2 milióna ľudí a na znečistenie domáce (vnútri domov - znečistenie zo sporákov a palivové znečistenie) 3,8 milióna.

      Ďalej úvádzajú, že až 91% svetovej populácie žije na miestach, kde kvalita ovzdušia presahuje limity znečistenia určené WHO.

Choroby vznikajúce vplyvom nadmerného vystavovaniu sa prachu

      Časté a nadmerné vystavovanie sa veľkému množstvu prachu má za následok rôzne zdravotné komplikácie, ako napríklad:

  • podráždenie očí
  • kašeľ
  • kýchanie
  • senná nádcha
  • astma
  • rakovina

Prach vytvorený pádom dvojičiek


      Pri páde dvojičiek z 11.9.2001 vzniklo množstvo prachu, ktorý mal veľmi zlý vplyv na zdravie občanov ktorý mu boli vystavení. Počet obetí pádu dvojičiek bol 2977, avšak počet obetí na následky znečistenia ovzdušia pádom budov je momentálne 1140 a okolo 50 000 bolo zasiahnutých. Podľa niektorých zdravotných expertov do roku 2020 zomrie v dôsledku pádu budov a následne vytvoreného prachu viac ľudí, ako pri samotnom páde budov.

Na záver

      Ako sme si na príkladoch ukázali, prach má veľký vplyv na naše zdravie, takže platí, čím menej prachu v domácnosti, tým zdravší budú jeho obyvatelia. Množstvo prachu je možné znížiť pravidelným a častým upratovaním - vysávaním vysávačom s HEPA filtrom, umývaním podláh a utieraním prachu. Tepovanie kobercov, matracov a sedacích súprav sa odporúča aspoň 2x ročne, pretože vo vnútri sa množia roztoče, ktoré môžu spôsobovať alergie a zdravotné komplikácie. Aj keď navonok vyzerá čisto, skutočnosť býva úplne iná, keďže celý čas nane sadá prach a špina, ktorá v domácnosti prúdi.

      Spoločnosť Expressclean Vám pomôže zbaviť sa týchto nevýtaných návštevníkov profesionálnymi tepovacími strojmi, vysávačmi s HEPA filtrom a dezinfekčnými prípravkami na povrchy, ktoré zabezpečia Vám a Vašej rodine zdravé prostredie pre život.