DEZINFEKCIA OZÓNOM

Čo je to dezinfekcia ozónom?

Dezinfekcia ozónom je proces, pri ktorom sa čistí určitý priestor bez použitia chemických čistiacich prostriedkov. Ozón má 50 krát silnejšie dezinfekčné účinky ako chlór, takže omnoho účinnejšie ničí rôzne baktérie a vírusy, ktoré sa v priestore a na povrchoch nachádzajú.

Ako ozón vzniká?

Ozón vzniká spájaním molekúl kyslíka. Po dokončení ozónovania sa ozón opäť rozpadne na molekuly kyslíka. Polčas rozpadu je 30 minút, to znamená, že už približne za 30 minút po dezinfekcii sa dezinfikované priestory môžu znova používať.

Rozsah použitia

Dezinfekcia ozónom sa používa väčšinou v automobiloch, avšak jej využiteľnosť je omnoho širšia. Kdekoľvek potrebujete odstrániť zápach a baktérie je dezinfekcia ozónom použiteľná. Hotely, domácnosti, firemné priestory, dezinfekcia ozónom sa môže použiť kdekoľvek.

Priebeh dezinfekcie

Pred samotnou dezinfekciou v miestnosti nesmú byť žiadne rastliny ani zvieratá. Obsluha prístroja tento prístroj spustí a počas dezinfekcie nesmú do miestnosti vstupovať žiadne iné osoby okrem obsluhy prístroja. Po dezinfekcii sa miestnosť dôkladne vyvetrá. Pach samotnej dezinfekcie môžete v miestnosti cítiť ešte jeden - dva dni.

Ozón ničí až 99,9% baktérií, vírusov, spór a plesní. Hubí hmyz, roztoče, blchy, vši. Eliminuje zápach po fajčení, varení, v priestoroch ktoré sú dlhodobo nevetrané.

Dezinfekciu ozónom ocenia najmä astmatici a alergici, ktorí sú náchylní na rôzne baktérie a organizmy.


Dezinfekcia automobilov

Dezinfekcia automobilov prebieha nasledovne:

  • umiestnenie generátora do vozidla
  • naštartovanie vozidla, uzavretie okien a dverí
  • zapnutie klimatizácie a vnútorného okruhu
  • nastavenie časovača na požadovanú hodnotu, väčšinou 30 minút
  • po ukončení procesu dôkladné vyvetranie vozidla


Dezinfekciu ozónom odporúčame vykonávať až po čistení samotného priestoru. Napríklad v byte sa odporúča vykonať dezinfekcia ozónom po dôkladnom uprataní. Vo vozidle to platí podobne, avšak v prípade potreby je možné vykonať dezinfekciu ozónom aj bez predošlého vyčistenia, efekt bude určite viditeľný.