koronavírus Covid - 19

09.04.2020

Čo treba vedieť o koronavíruse - COVID 19

V posledných týždňoch je hlavnou témou v našej spoločnosti vírus s názvom koronavírus - COVID-19

Ako pravdepodobne vznikol

Vírus Covid - 19 pochádza z mesta Wu-chan v Číne. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Následne vírus zmutoval a začal sa voľne šíriť medzi ľuďmi. Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.

Príznaky koronavírusu

  • horúčka
  • kašeľ
  • dýchavičnosť
  • bolesti svalov
  • únava

Opatrenia štátu

Slovenská republika ako jedna z mála štátov zakročila proti šíreniu koronavírusu včasnými opatreniami, ktoré mali za následok výrazne nižšie šírenie nákazy na Slovensku.

Medzi prvé opatrenia patrili:

  • povinné nosenie rúška, prípadne inej látky zakrývajúcej nos a ústa
  • postupné sprísňovanie podmienok pre vstup osôb na Slovenské územie
  • počas veľkonočných sviatkov sa výrazne obmedzil pohyb osôb medzi okresmi

Ako sa pred ním chrániť

Dôkladné umývanie rúk je úplný základ pre zamedzenie šírenia Covid - 19. Ruky sa umývajú aspoň 30 sekúnd a dostatočným prúdom vody s kombináciou s mydlom, najlepšie antibakteriálnym, sa tieto vírusy z rúk umyjú.

Pravidelná dezinfekcia dotykových a často používaných plôch

Pravidelnou dezinfekciou plôch, ktorých sa dotýkate každodenne, dokážete výrazne znížiť možnosť nakazenia seba alebo svojich blízkych. Odporúča sa dezinfikovať kľučky, povrchy klávesníc a myší, mobilných telefónov, kľučiek na automobiloch, taktiež interiér automobilu ako volant, riadiaca páka, prípadne ručná brzda a iné.

Dezinfekcia ozónom

Veľmi účinná je v tejto dobe aj dezinfekcia priestorov ozónom. Tento prístroj generuje ozón, ktorý účinne ničí 99,99% vírusov, baktérií, plesní a iných nežiadúcich elementov v našich kanceláriách, prípadne domácnostiach. Je to mimoriadne účinná a nenáročná procedúra, ktorá trvá od 15 do 30 minút a ničí všetko v dosahu, kam sa dostane kyslík.